איור-ודה לטיפול באסטמה

מחלת האסטמה מתבטאת בקשיים נשימתיים והתקפים חוזרים ונשים של קוצר נשימה, המלווים בקולות של צפצופים, שריקות או חרחורים. הטריגרים להתקפים יכולים להיות דלקות, שיעול, אלרגיות, התקררות, חילופי עונות, דלקת שחת ועוד. מחלת האסטמה יכולה להתפרץ בגילאים מוקדמים באופן תורשתי או בגילאים מבוגרים בעקבות ניהול אורח חיים שאינו מאוזן. באיור-ודה רואים את מקור המחלה במערכת העיכול. כך, חוסר איזון של הדושה (בעיקר של הקאפה), מחליש את פעולת המעיים ויוצר חסימה בדרכי הנשימה. כלומר, שינויי עונות, אלרגיות ויתר הטריגרים רק מגרים את מערכת הנשימה אולם חוסר האיזון התחיל במערכת העיכול.

הגורמים לאסטמה לפי האיור-ודה

אכילה בכמויות גדולות מדי כמו גם אכילה לא לפי תחושת הרעב של הגוף.

צריכת יתר של מזון יבש, קר, לח ושמן כגון עוגות, מאפים, יוגורטים, אכילת בשר מעופש, מאכלי דגים, שילוב לא נכון של מאכלים, מזונות מותססים.

אכילה מוגברת של טעמים חמוצים ומתוקים

שתייה של מיני משקאות תוססים.

חשיפה ממושכת לאלרגנים שונים כגון אבק, עשן רעיל, צבעים כימיים, אוויר יבש, שיער של חיות ועוד.

שהייה בסביבה בה האוויר יבש, לח או טחוב.

תחושת מתח נפשי קיצונית.

שעות שינה מרובות, שינה במהלך היום או לאחר האוכל.

מאפייני האסטמה לפי סוג הדושה

אסטמה מסוג קאפה מתאפיינת בשיעול והרבה ליחה סמיכה ולבנה, חוסר תיאבון, משקל עודף, תחושת כבדות.

פיטה: מאופיינת בשיעול וליחה צהובה, תחושת צמא מוגברת, חום בכל הגוף, עצבנות, אי נחת.

ואטה: מתאפיינת בין היתר בהופעת שיעול יבש, צימאון רב, יובש בעור הגוף, עצירות, חרדות.

דרכי הטיפול

צורת הטיפול באסטמה עובדת בשני שלבים: בשלב הראשון מנקים ומסלקים ממערכת העיכול את עודפי הקאפה ומגבירים את אש העיכול ובשלב השני מבצעים פעולות ניקוי וכיוח של הליחה העודפת שהצטברה במערכת הנשימה.

לפי סוג האסטמה בו מדובר, מתאימים תפריט תזונה ועורכים את השינויים הדרושים באורח בחיים. כך, גם יש להפסיק צריכה של מאכלים שמגבירים את היווצרות הליחה והקור או ויכולים להחמיר את המחלה, דוגמת גבינות עם אחוזי שומן גבוהים, יוגורטים, מזון חמוץ. הם מגבירי ליחה וקור ותורמים גם הם להחמרת האסתמה בנוסף, יש להימנע משעות שינה עודפות או שינה אחרי ארוחה מאחר ויש בהרגלים אלה כדי להחמיר את המצב.

מומלץ גם להשתמש בצמחי מרפא ייעודיים לטיפול בנשימה, כגון גינג'ר, פלפל שחור, ציפורן לפי סוג האסטמה, למרוח שמנים אתריים ולתרגל נשימה יוגית.

פייסבוק